top of page

TÖRTÉNETÜNK:

Hungarian CRW Team Kupolaformaugrás kupola formaugrás
Hungarian CRW Team Kupolaformaugrás kupola formaugrás

2009 év vége táján történt - bár a történet lassan a feledés homályába merül - hogy megfogalmazódott akkor még három ejtőernyősben a gondolat, hogy elkezdenek kupola formaugrással (ezután csak KFU) foglalkozni az Albatrosz Repülő Egyesület Ejtőernyős szakosztályán belül.

​

Ez az ugrásforma akkor (és talán még most is) Magyarországon még a misztikum homályába merült. Az eddigi ismert és elismert ugrásokat szinte csak a honvédség keretein belül hajtották végre, az ottani finanszírozás mellett, "halandó civil" ugróknak csupán egyénileg jegyzett próbálkozásaik voltak.

​

Az ötlet egyik oldalról szakmai kihívás miatt, a másik oldalról (mint utóbb kiderült téves elgondolás szerint) gazdaságossági szempontok alapján jelentkezett.

A szakmai kihívást igazából az jelentette, hogy a világon mindenhol egyre jobban fejlődik ez az ugrásforma, és minden évben egyre nagyobb és érdekesebb alakzatokat hoznak létre az ebben az ágazatban érdekelt és képzett ugrók, emellett Magyarországon egyre inkább csak a honvédség keretein belül, vagy a régrõl honvédségi tapasztalatokat összegyűjtött most már civil ugrók alkottak több-kevesebb sikerrel látványos kisebb alakzatokat.


A gazdasági szempontok azok voltak, hogy míg az "igazi fun jump"-hoz magasságra van szükség (értsd:4000 m) ami igen borsos árral párosul, addig a KFU-t ennél kisebb magasságokból is sikeresen és élvezhetően (sőt mi több látványosan) lehet végrehajtani. A gondolatmenet ott futott zátonyra, hogy amíg ezt az ugrásformát viszonylag kis költséggel lehet végrehajtani, addig a sikeres ugrásokhoz speciális (és eléggé drága) felszerelésre van szükség. (De erről később)

​

Tehát vissza 2009-hez. Év végén összeült három ejtőernyős, hogy "megváltsák a világot". Nem akartak sokat elérni, csak annyit, hogy a következő évtől az eddig "honvédségi kézben lévő" ugrásformát mind maguk mind mások örömére kicsit "civilebbé" tegyék. Elkezdek akkor "kútfőből" külső tapasztalat és segítség nélkül tervezgetni, gondolkodni, hogyan is kellene ezt az ugrást végrehajtani.


Ekkor még a klub által üzemeltetett célba ugrásra készített ejtőernyőket (ZENIT) akarták használni a feladat végrehajtására, ugyanis a honvédségen belül is ezekkel a felszerelésekkel végeztek sikeres kupola formaugrásokat.


Eljött a 2010 év eleje, mikor is az első ugrások során (még március havában) sikeres páros kupola formaugrásokat hajtottak végre. A kezdeti sikereket csak egy dolog árnyékolta be, a kezdetben három fős társaság két főre csökkent. A megmaradt ugrók töretlen elszántsággal hajtották végre az ugrásokat, mellyel elérték, hogy a célba ugró kupolákkal viszonylag biztonságos párosokat tudtak építeni. Ez olyan szintre fejlődött, hogy 2010 júliusában már végrehajtották az első bemutató ugrásukat az igen nehéz terepnek számító kislődi Sobri Jóska kalandparkba.
A bemutató sikeressége nem szállt a páros fejébe, és tovább fejlődtek addig, amíg a célba ugró kupolák és a saját korlátaik engedték.

​

Sajnos mint minden technikai sportban, itt is eljött az a pont, amikor rá kellett jönniük, hogy a fejlődésüket immár az általuk használt - nem igazán KFU-ra alkalmas - felszerelések elégtelensége akadályozza. 2011 derekán elszánták magukat, hogy segítséget kérjenek ill. tapasztalatot gyűjtsenek olyan ejtőernyőstől, akinek mind szakmai előélete, mind a rendelkezésre álló felszerelése alkalmas arra, hogy tovább fejlődjenek ebben a gyönyörű és izgalmas ugrásformában.

​

Felkeresték az egyik legnagyobb tapasztalattal rendelkező kupola formaugró ejtőernyőst aki ma Magyarországon ezt az ugrásfajtát még mindig aktívan műveli, illetve rendelkezésére áll 4 db komplett kupola formaugró felszerelés. Innentől robbanásszerű fejlődés mutatkozott meg a teljesítményükben, mert a használt technika (PD Ligthning) kiélezte az addig nem megfelelő felszerelések által elnyomott képességeiket.

​

A kilencedik hónapra elérték, hogy 4 fős KFU alakzatokat biztonsággal hoztak létre, és elkezdtek nagyobb alakzatokban illetve látványosabb formákban gondolkodni. Ezalatt az idő alatt tiszteletüket tették az egyetlen (bár honvédségi háttérből alakult) civil kupola formaugró csapatnál, ahol nem vallottak kudarcot, sőt mi több új élményekkel gazdagodva "tértek vissza". Építettek páros, három fős, négy fős fedeles alakzatokat, továbbá két, illetve három fős "banánt", valamint páros zászlós fedelest is.

Hungarian CRW Team Kupolaformaugrás kupola formaugrás
Hungarian CRW Team Kupolaformaugrás kupola formaugrás

Elérkezettnek látták az időt, hogy beszerezzenek két saját nemzeti színű kupolát, melyekkel bemutató ugrásokat tudnak végrehajtani. 2011 végén leadták a rendelést a Performance Designs gyárnak a két PD-Lightning típusú ejtőernyőre, melyek 2012 tavaszán meg is érkeztek. A 2012-es évet már saját felszereléseikkel dolgozták végig, mialatt több bemutató ugráson is részt vettek, mind saját, mind vendég színekben egyaránt. Aztán 2013 nyarán két taggal és egy harmadik trikolor kupolával bővült csapatuk, amivel több különleges alakzatot ( Hungarian Y, és hármas zászlós fedeles ) sikerült bemutatniuk.

A 2014-es év nagy változásokat hozott életükben. Talán a legfontosabb,hogy a csapat nem csak létszámát tekintve,hanem a Nemzeti színű kupolák vonatkozásában is "négyesre" bővült. Ezzel a momentummal részben beteljesült a régóta vágyott és dédelgetett álom...

Négy Nemzeti színű kupola,ami egyedülálló vizuális élmény a nézőknek és leírhatatlan belső élmény a résztvevőknek.

 

A másik nagy változás,hogy a régi megszokott klubbot és környezetet elhagyva, Ã¡ttelepítették fÅ‘hadiszállásukat Kaposújlakra a Debreceni Légisport Egyesület EjtÅ‘ernyÅ‘s Szakosztályához, mely akkor a magyarországi ejtÅ‘ernyÅ‘zés fellegvára volt.

 

 

Mindezek ellenére 2016 évben törés állt be a csapat életében. A tagok közül ketten is magánéleti elfoglaltságuk miatt kimaradtak a csoport életébÅ‘l, és a használt felszerelések (tokok illetve tartalék ejtÅ‘ernyÅ‘k) is a használhatósági élettartam vége felé közeledtek. Sajnos ezeken felül a szakmai fejlÅ‘dést gátolta a tagság egy részének testalkat beli  hiányossága: a túlsúly. Mindemellett a csapatmunka tovább döcögött, de koránt sem azzal a lendülettel és vizuális világgal, melyet eddig reprezentáltak.

 

2017 év végére döntést kellett hozniuk: vagy a csoport tevékenységét hagyják abba, vagy a beállt problémákat számolják fel. Ez utóbbi mellett döntöttek, és a 2018-as szezont már úgy nyitották meg, hogy a csapat összesen 60 kg-al lett könnyebb (2 fő kitartó munkája által) illetve beszereztek két AVALON SPORT típusú tok-heveder rendszert illetve hozzájuk egy-egy SPEED2000 típusú tartalék ejtőernyőt. A klubtagság tekintetében is módosítani kellett, mert a kaposújlaki reptér ugyan megfelelő szolgáltatásokat nyújtott, de távolságban igen messze volt, ezért átigazoltak a budapesti Vörös Meteor Ejtőernyős Egyesülethez, a gyakorló ugrásaikat pedig visszatették a Börgöndi repülőtérre. Közben a lélekszámbeli kérdés is megoldódni látszott, mert egy feloszlott bemutató csoport, szakmailag magasan képzett tagja, energiát és anyagi áldozatot nem sajnálva, becsatlakozott a csapat munkájába.

 

Ebben az évben valóra vált a csapattagok álma, meghívást kaptak (melyet sikeresen végre is hajtottak) az augusztus 20-i légi parádéra. Az ugrást nem csak az impozáns látványt nyújtó ám de menekülési lehetőségekben szegény budapesti környezet tette különlegessé, hanem az is, hogy a feladatot a Parlament elé a Dunába kellett végrehajtaniuk. A sikeres ugrásról készült videóanyag az eddigi legnagyobb promóciós lábnyomot hagyta maga után a digitális médiában, túlszárnyalta a 60000-es megtekintést.

 

Jelenleg a csapat szakmai "összekovácsolásán" a négyes formáció minél magasabb szakmai szintű bemutatásán dolgoznak....

bottom of page